ממיסטר הייד לד"ר ג'ייקל - ההיסטוריה הרפואית של הבוטוקס

 
היום הבוטוקס הוא מושג הנזכר בהקשר הקוסמטי והאסתטי. הזרקת בוטוקס זהו טיפול המוכר היטב לכל המעוניינים להעלים קמטים, במיוחד קמטי הבעה. למרות שמדובר על טיפול לא פולשני ופשוט, הבוטוקס הוא רעלן ובעבר היה מוכר בעיקר בהקשר הזה.

 

בוטוליזם- הצד הפחות נעים של הבוטוקס

 
 
אם נלך כמה מאות שנים אחורה, את הבוטוקס הכירו בעיקר מהצד האפל שלו: הבוטוליזם. בוטוליזם היא הרעלת עצבים חזקה הנגרמת, מהבוטוקס, או בשמו המלא: בוטלינום טוקסין. הבוטוקס הוא רעלן. בעבר, הרבה לפני שהיו הזרקות בוטוקס, סבלו לא מעט מבוטוליזם, אותה הרעלת עצבים. יש לציין כי מהרעלות אלה סובלים בעיקר בעלי חיים ובמיוחד עופות. אצל בני אדם ההרעלה נדירה יחסית ונחלקת למספר גורמים: הרעלת מזון, בוטוליזם בתינוקות, זיהום פצע ובוטוליזם נשימתי.

 
 

ממה נוצר הבוטולינום טוקסין.

 
הבוטלינום טוקסין מיוצר על ידי חיידק המשגשג בתנאים אן- אירוביים כמו אוכל משומר שלא עוקר היטב. כבר במאה ה-10 הוצא איסור על ייצור ואכילת נקניקי דם בגלל חשד שהם עלולים לגרום לבוטוליזם. במאה ה-18 התופעה הוגדרה בקנה מידה רחב יותר וגם אז נקשרה לאכילת נקניקיות. השם בוטוליזם ניתן במאה ה-19.

 

1949- גילוי פעולתו של הבוטולין

 
הגילוי הבא מקרב אותנו מעט אל הזרקות בוטוקס והשימוש שאנחנו עושים ברעלן היום. לאחר שהתגלו שבעה זני חיידקים המייצרים את הבוטולין, ב-1928 שני חוקרים הצליחו לבודד את הבוטולין וכך נעשתה פריצת דרך לקראת גילוי האפקט שלו. את השפעתו של הבוטולין גילו כעשרים שנה מאוחר יותר, ב-1949. התגלה שהרעלן חוסם אותות המועברים מסיבי עצב לשרירים וכך הם מונעים את פעולתם וגורמים לשיתוק. שיתוק משמעותי הוא אכן הנזק שנגרם מבוטוליזם אך שיתוק במינון מזערי הוא זה המאפשר להעלים קמטים והופך הזרקות בוטוקס ליעילות.

 

שנות השישים- תחילת המייקאובר של הבוטולין

 
אם עד כה הוכר הבוטולין בעיקר כחומר רעיל, עד כדי כך שהאדם רצה לנצלו להרג המוני בלוחמה ביולוגית, שנות השישים הביאו איתן את האור בקצה המנהרה גם לגבי הבוטולין. חוקרים בשם אלן סקוט ואדוורד שנץ החלו לנסות ולעשות שימוש בחומר לתיקון פזילה. הבוטוקס המפסיק את האותות בין העצב לשריר באמצעות הפסקת הפרשת הנוירוטרנסמיטור אצטיל כולין הוזרק בכמויות מזעריות המזכירות את המינונים בהם משתמשים בהזרקות בוטוקס. אושר טיפול בסוג אחד מתוך שבעת הבוטולינים שישנם: בוטולין A

 

שימושים רפואיים נוספים לבוטוקס

 
 
 
לאחר שנמצא שהבוטוקס אכן מועיל לטיפול בפזילה, נעשה בו שימוש לטיפול במצבים נוספים כמו מצמוץ יתר, הזעת יתר בכפות ידיים ובתי שחי שעד השימוש בבוטוקס הפתרון היחיד היה ניתוח (ממש כפי שלפני השימוש בבוטוקס לפנים הפתרון היחיד היה ניתוח מתיחת פנים). נעשה בו שימוש לטיפול בהתכווצויות לא רצוניות באזורים שונים כמו הצוואר או הכתפיים. נמצא גם שהבוטוקס עוזר בהקלה על כאבים אורטופדיים: כאבי ברכיים, מרפקים, דורבן בכף הרגל. לאחרונה נמצא אפילו שהזרקת בוטוקס ישירות לקיבה מסייעת לירידה במשקל והוא גם יעיל להקלה על מיגרנות. אך כמובן שהבוטוקס עלה לכותרות ולתודעת הציבור בעיקר בהשפעה שלו בפן האסתטי.

 
 
 
בוטוקס
 
 
 
 
 
לסיכום, ממצב בו היה הבוטולינום אויב מאיים הגורם לשיתוק ואף מוות, הוא הפך במינון מותאם ומזערי למועיל מבחינה רפואית ואסתטית. עם זאת, תמיד יש לזכור שמדובר ברעלן, ועד כמה דק הוא הגבול בין חומר מועיל למזיק ברמה קשה. ולכן חשוב לעבור הזרקות בוטוקס אצל רופא לרפואה אסתטית המומחה בטיפול בבוטוקס כמו בקליניקה של ד"ר ברנרדו שטראוס – שם תקבלו בנוסף ליחס וליווי אישי גם טיפול מקצועי לאחר שנים רבות של ניסיון.

 

ליצירת קשר עם ד"ר שטראוס אתם מוזמנים להשאיר פרטים כאן או להתקשר.